Umut Çetin – Seyrek / Cosi


Umut Çetin‘in ilk single çalışması “Seyrek / Cosi” 19 Ekim Cuma günü yayınlanıyor. Biri Türkçe, diğeri İtalyanca iki parçadan oluşan single aynı zamanda 2019 yılında çıkacak olan ilk albümünün de habercisi. Farklı coğrafyalara ait müzikal yapıların ortak bir duygusal zeminde buluşmasıyla ortaya çıkan müzikler kendilerine has bir tınıya sahip. Temelini klasik gitar ve vokal birlikteliğinin oluşturduğu şarkılar, müziğe yer yer dahil olan klavyeler ve perküsyonlarla zenginleşiyor. Söz, müzik ve düzenlemeleri Umut Çetin’e ait olan parçalara perküsyonlarda Velican Sagun, klavye aranjmanlarında Cem Özel ve gitar sololarında Özgür Çıtır eşlik ediyor. Yeldeğirmeni Şen Bakkal Stüdyoları’nda Ali Somay ve Berkant Kılıçkap tarafından yapılan kayıtların mix ve mastering’i de Umut Çetin’e ait.


KAOSMOS & Barış Ergün – Discrepancy

lk albümü “Modern Paralysis” ı Mart 2018’te yayınlayan; çevresel sesler, gürültü ve synthesizer’lar kullanarak deneysel noise ambient türlerine dahil olabilecek kompozisyonlar üretmeye devam eden Barış Ergün ile uzayın derinliklerinde süzülen ve kullandığı synth’lerle bu hissiyatın soğukluğunu karşı tarafa geçiren Filiz Sert’in solo projesi KAOSMOS yeni bir split albüm için bir araya geldi.  Avosyncbünyesinde yayınlanan ve “Discrepancy” ismini taşıyan albümü tüm dijital platformlar üzerinden dinleyebilirsiniz.

Koray Kantarcıoğlu – Loopworks

Bugüne kadar pek çok farklı görsel-işitsel kolektif projede yer alan ve Tektosag’ın kurucularından Koray Kantarcıoğlu’nun Loopworks isimli solo albümü Londra merkezli plak şirketi Discrepant etiketiyle plak ve dijital olarak yayınlandı. Loopworks ilk olarak 2016 yılında Wounded Wolf tarafından 100 adet kaset olarak basılmış, plak formatı içinse tekrar düzenlenip servis edilmiştir.

“Loopworks”, son on yıl boyunca ortam müziğinde meydana gelen metamorfozun muazzam bir vizyonuna sahiptir. Yeryüzünden uzaya, zamana ya da sadece okyanusa en güzel ve huzurlu bir dalış olan fantastik bir yolculuk olan çalışmada eski müzik yeni, eşsiz bir şeye dönüşmüştür.

Erlenmeyer – The Best Possible You

Elektronik müziğin fusion elementleri ile olan etkileşiminden bir üslup ve patern geliştiren Erlenmeyer “The Best Possible You” EP’sinde tam da yapmak istediği şeyin örneklerini öncelikle kendisine, sonra da müzik severlere sunuyor. 

Farabi – Nâdan

Eskişehirli prodüktör Farabi‘nin ilk EP’si “Nâdan” 22 Ekim 2018 tarihinde Badmash bünyesinde yayınlandı. Geçmiş zamanın ruhunu usulca iyileştiren bir hikayeyi deneysel – hiphop altyapısının üzerine inşa eden Farabi’nin toplamda üç parçadan oluşan “Nâdan” EP’sini tüm dijital platformlardan dinleyebilirsniz.

Boëthius – The Times When You Feel…

Boëthius, günümüzde icra edilen müzikler ekseninde dikkate alınması gereken bir isim. Yarattığı atmosferi oluşturan film replikleri ve bu replikleri takiben akıp giden; duyguları ifade etmeye çalışırken kelimelerin kendilerine yer bulamadığı yoğun hissiyatlı sesler dünyası, Boëthius’un müziğini oluşturan ana etmenlerden yalnızca birkaçı. 2015 yılında yayınladığı “Why Do They Shut Me Out of Heaven” dan bu yana yeni parçalarını tekli olarak yayınlamaya devam eden Boëthius, kapak tasarımı Kıvılcım Güngör imzalı yeni albümü “The Times When You Feel…” ı  Soundcloud üzerinden dinlemeye açtı.

osilat0r – oktobr018

Osilator, Ekim ayı boyunca çaldığı canlı setlerinden derlediği parçaların ham hallerini Soundcloud üzerinden yayınladı. Bu deneyimin henüz tadına bakmadıysanız biraz sonra tanık olacağınız gerçekliğin, bazı şeyler için artık geri dönüşü olmayan bir değişim süreci olduğuna hazırlıklı olun.


Mr. Zula – Ramponeau

DJ, beatmaker, radyo programı (Radio Zula) ve sunuculuğu alanında uzun senelerdir üretimlerine devam eden Burka Bayram aka Mr. Zula, 14 Aralık 2018 tarihinde ilk uzunçalarını yayınlamaya hazırlanıyor. 2014-2018 yılları arasında Paris-İstanbul’da yaşadığı dönemlerde yaptığı parçalarını ‘Ramponeau’ adı altında retrospektif bir proje olarak bizlere sunan Mr. Zula bu derlemesini, Fransa merkezli plak şirketi ve magazin Beatbliotek bünyesinde çıkartıyor. Kapak tasarımını Bora Başkan’ın yaptığı, kaset ve dijital formatta yayınlanacak ‘Ramponeau’ de yer alan ‘Kisu’, ‘Cerulean Girl’ ve ‘Vampyros Lesbos’ parçalarını Bandcamp üzerinden dinleyebilirsiniz.

Bam Bam Bam – Buldozer

Arın Altay, Cansu Turgut, Serkan İzci ve Fırat Büyüktaşkın’ın birlikteliğinden oluşan Ankaralı garage / punk-rock grubu Bam Bam Bam, çıkışı Ekim ayının son günlerine denk gelen ilk uzunçaları için M4NMile anlaştı ve hemen akabinde İstanbul ve Ankara olmak üzere, The Ringo Jets vs Strider ile birlikte iki tane lansman gecesini geride bıraktı. ‘Buldozer’ adını taşıyan albümün mix -mastering’inde Arda Işık imzası bulunurken, kapak tasarımı ise Mertkan Akçalı ve Hilal Özdemir’e ait.


Haossaa –  The Number of the Best: Dört

90’ların hardcore/punk geleneğini, İstanbul bağımsız müzik sahnesinin tam ortasında, bundan yaklaşık on sene önce yeniden alevlendiren yegane gruplardan biri olan Haossaa üçlüsü yeni bir albüm ile karşımızda. 2011 “Haossaa – isimsiz“, 2013 “iki“, 2014 “üç” ve son olarak bu yılın Kasım ayında yayınladıkları “The Number of the best: Dört” albümü sadece plak formatında ve limitli sayıda artık huzurlarınızda. Prag merkezli Prof Syn Records aracılığı ile basılan plakları Beyoğlu Deform ve Kadıköy Boris’te bulabilirsiniz. 

ELZ and The CULT – PSYCHODRAMA

Bir dark-wave / gothic-pop hareketi olan ELZ and The CULT 14 Aralık’ta yayınlamaya hazırlandığı heyecan verici yeni albümü “PSYCHODRAMA” da yer alan ‘The Witching Hour’ isimli parçasının orjinal versiyonunu ve de osilat0r‘un yeniden düzenlediği halini bugün itibariyle tüm dijital platformlar üzerinden paylaştı. Ampirik Records bünyesinde yayınlanacak albümde toplamda on parça bulunurken, aralarında Bewitched As Dark ve Kutay Soyocak ile birlikte yaptıkları birer çalışma da yer alıyor. “PSYCHODRAMA” kaset, CD ve fanzin formunda edinilebilinir olacak.


Serdar Ateşer – İş İşten Geçer Geçmez Ordayım

Viva La Luna – Sentetik + Organik

2013 yılından itibaren hip hop, jungle, trip hop türlerinde prodüksiyonlar üreten Viva La Luna birkaç yıl öncesine kadar Asme mahlasıyla müziğini paylaşıyordu. DJ Premier, DJ Mic Check, Roni Size, LTJ Bukem, Photek gibi isimlerden ilham alarak kendi prodüksiyonlarını yapmaya devam eden Viva La Luna, etkisinde kaldığı her sesi kendi içinde dönüştürüp nefis çalışmalar ortaya çıkartıyor.

Ciermento Ferforte – Cansız

2016 Mayıs’ının son günü yayınladıkları ilk albümleri “Ne de güzel gidiyorduk..”un ardından Ciermento Ferforte, gerek söz yazımı gerek beste zenginliği açısından oldukça nefis olan ikinci albümü “Cansız” ı 26 Ekim 2018 itibariyle Spotify ve Bandcamp üzerinden yayınladı.

Skata – İlk

Davullarda Engin Dağlık, baslarda Tolga Tohumcu, gitarlar ve elektroniklerde Ahmetcan Gökçeer, saksafon ve elektroniklerde Özgün Tuncer’in olduğu Skata grubu 22 Mayıs itibariyle “İlk” isimli kısaçaları yayınladılar. 2017 sonbaharında Bilgi Music stüdyolarında kaydedilen çalışma Bilgi Music Label etiketiyle Spotify ve Itunes’da yerini alırken, mastering kısmında ise Babajim Records’tan Pieter Snapper’ın bolca emeği var.

2014 yılında İstanbul’da kurulan Skata, Arif Kara ve Arya Afshar’ı da bünyesinde barındırdığı dönemler sonrasında; Engin Dağlık, Ahmetcan Gökçeer, Ali Tolga Tohumcu ve Özgün Tuncer’den oluşan mevcut formuna ulaştı. Grup zaman içerisinde birbirlerinin ortaya koyduğu materyalleri birlikte yoğurma çabası sergileyen, özgün ve değişken, “büyülü gerçekçilik” ismiyle tanımladıkları kimliğe ulaştı. Bu zamana kadar birçok konser verdikten sonra ise toplu halde yayınladıkları “ilk” meyvelerini dinleyicilerle paylaştı.

Abstract Sense – REALM

Ozan Noiz solo projesi Abstract Sense olarak devam ettiği çalışmalarına 12 Aralık itibariyle bir yenisini daha ekledi. Belçika’da yaşayan müzisyen ikinci albümü ‘REALM’ ile dinlemeyi bırakamayacağınız yarım saatlik yalın bir punk rock ziyafeti sunuyor. Tamamını kendisi ve evinde kaydettiği, Mevzu Records bünyesinde yayınlanan albüm bilimum dijital platformlardan dinlenebilir olacak.