Eskişehir’de doğup büyüyen, bir süredir ise İstanbul’da yaşamını sürdüren Mertcan Mert aka Jtamul, 2015 yılında Bandcamp üzerinden yayınladığı ilk albümü “Milk Bottle” ile dikkatimizi çekmişti. Kompozisyonlarının temelinde yatan elektronik altyapıyı ve sıradışı olarak tanımladığı melodileri birbirleriyle çok doğal ve akıcı bir şekilde yoğuran Jtamul’ün hem dans ettiren hem de beyin dansı yaptıran nefis işleri mevcut. 2015’in Temmuz ayında yayınladığı ikinci albümü “Sujeøx” ise yine kendinden emin ve bundan sonra yayınlayacağı çalışmaları heyecanla merak ettiren duygulara rehberlik ediyor.

25-26 Şubat’ta gerçekleşecek Fill The Void Ankara‘nın ilk gününde kendisini dinleme fırsatı bulacağız.

– Seni elektronik müzik yapmaya iten şey ne oldu? Hangi noktadan sonra bu yolda ilerlemeye karar verdin?

Lisedeyken yakın bir arkadaşım müzikle uğraşıyordu ama sadece rastgele sesler üretiyordu. Ben de bir bakayım dedim. ürettikçe daha da sınırsız bir alana yayıldı hayal gücüm ve şuanki hale geldi. Elektronik müzik her elementi içine alabiliyor, barındırabiliyor ve ortaya daha yeni daha çağdaş bir ürün çıkarabiliyor. O yüzden ben de bu türün altında ilerlemeyi tercih ediyorum.

– Sadece remix çalışmalarından oluşan ayrı bir albümün var. Buna paralel olarak başka düşündüğün projelerin var mı?

Remix yapmanın sandığımdan daha zor bir iş olduğunu fark ettim zamanla, ama oldukça keyifli bir iş. Çünkü sevdiğin bir işi yine sevdiğin bir şekilde tekrar kurguluyorsun. Bandcamp’teki işlerim de sevdiğim şarkıların benim perspektifimden şekil almış halleri. Orijinallerini dinlerken bile remix’i duyuyorum artık :). Seretan ve The Revolters için de remix yapmıştım, oldukça beğenilmişti artistler tarafından. Sanatçının hoşnutluğu beni edit yapmaya yükselten başlıca şeylerden biri. Güncel planlarımda ayrı bir şekilde remix play’i oluşturmak yok, daha çok albüme yoğunlaşmış durumdayım. Ama tabi ki tekliflere açığım; müziğini bir de benim versiyonumla duymak isteyenler buyursunlar.