Röportaj: Ege Sanin

Bu sıralar adını fazlasıyla duymaya başladığımız, BADMASH’in yeni üyelerinden AK49, İstanbul dubstep sahnesinin önemli kadın DJ’lerinden bir tanesi. Aynı zamanda prodüksiyon ile de uğraşan AK49, kendini bir genre ile kısıtlamadan Dubstep, Trap ve Bass prodüksiyonlarıyla da yerel sahnenin en heyecan veren isimlerinden biri.

– İlk olarak dubstep ile tanışman nasıl oldu, seni prodüksiyon yapmaya iten şeyler nelerdi ?

2013 senesinde ilk kez Pixie ile tanışmamla başladı Dubstep. Bir müziği iyi kalitede ve dikkatli bir şekilde dinlemek o müziği anlamanın temel yollarından. Pixie bu konuda beni doyuran hala tek mekan. Tesadüfen orada tanıştığım biri, bana prodüksiyon da yapabileceğimi söyledi dinlemenin yanı sıra. Zaten o dönemde yaşadığım psikolojik sebeplerden kendimi bi anda prodüksiyon dünyasının içinde buldum.

– Yerel sahneden veya yurt dışından ilham aldığın birileri var mı ?

İhamın birinden geldiğine inanmıyorum. Daha çok arada uğrayan garip bi hissiyat gibi bana kalırsa.

– Türkiye’de bu müziğin geleceği ile ilgili neler düşünüyorsun ?

Beni en çok üzen noktalardan birine değindin. Türkiye’de dubstep kitlesinin çok az olduğunu bilmemize rağmen bunu değiştirmek için daima üretiyoruz. Ne kadar üretebilirsek, bir şeyler bırakabilirsek dünyaya, anlaşılmasının bir o kadar kolay olabiliceğini düşünüyorum.

– Şu anda yerel sahneden seni en fazla heyecanlandıran oluşumlar veya sanatçılar kimler ?

İçinde bulunduğum yeraltı sanat kollektifi BADMASH beni her zaman bir şeyler yapmaya itiyor zaten. Bu yüzden ekibimizdeki herkesin sürekli ve sonsuz bir üretim içinde olması, bundan aldığım enerji heyecanımı hep taze tutuyor.

– Herhangi bir albüm veya EP planların var mı ?

Evet. Parçalarımı topladığım bir albüm planı var. Bütün aşamalarıyla kendim uğraşıyorum. Bunun yanında yine ekibimizden Wilsondub ile hali hazırda başladığımız ve bizi fazlasıyla heyecanlandıran bir EP var.

AK49’u her Salı akşamı saat 20:00-21:00 arası Radyo Modyan için hazırladığı ‘Rouge Wave‘ programında dinleyebilirsiniz.