Sokak sanatını ve dilini beklenmedik zamanlarda, aslında olması gereken her noktada en gerçek haliyle işleyen Rad dar, Ağaçkakan ve İskeletor‘un birlikte başlattıkları ‘A.İ.R.’ ilk olarak 2016 yılında gerçekleşen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nda kendisini göstermişti. ‘Harekete Kimse Mani Olamaz’ sloganıyla akıllara kazınan ve bu anı kamerasıyla ölümsüzleştiren de Anıl Çelik olmuştu.

Şahin Domin ve Osman Nuri İyem tarafından başlatılan bağımsız bir sanatçı inisiyatifi olan Taşeron‘un ev sahipliğini yaptığı, 4 – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 27. İstanbul Sanat Fuarı kapsamında gerçekleşen ve hala devam eden “Ütopya” sergisi ütopyaları tarihsel, kavramsal ve güncel olmak üzere üç ana başlık altında ele alıyor. Bunu da sergiler, konserler, performanslar, tartışmalar, atölyeler, gösterimler ve yayınlardan beslenerek yapıyor.

Birbirinden değerli birçok sanatçının bir araya gelmesine olanak sağlayan “Sanatçının Ütopyası” sergisinin ilk gününde ise A.İ.R. tekrar harekete geçerek orada bulunan her yaşta insana yüksek dozda gerçekliği ve özgürlüğü deneyimlettiriyor.