Berlin-Wedding’de bağımsız bir proje alanı işleten çağdaş sanat ve toplum temelli projeler için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan bi’bak‘ın, Murat Meriç’in sunumuyla gerçekleştirdiği 2018 Mart’ından Kasım’a kadar sürecek “Yerli Müzik” seminerler dizisini yarılamış durumda. Kısa bir yaz tatili arası veren ekip Eylül ayından itibaren “Sounds of Gurbet”, “The Sorror of Gurbet”, “Rhymes and Beats from Germany” başlıklı konularla seriye devam edecek.

Şarkılar, döneminin tanığı. Türkiye (müzik) tarihini şarkılar üzerinden okumak mümkün. Marşlarla başlayan, alaturka ve halk müziği ile şekillenen, popüler şarkılarla bugüne ulaşan bir süreç bu. Müzik tarihçisi Murat Meriç’in küratörlüğünü üstlendiği yeni bi’bakaudio serisi YERLİ MÜZİK, Türkiye’nin siyasi tarihinde şarkılı bir yolculuğa davet ediyor ve daha önce Berlin’de duyulmamış ender tınılarla resmi tarihte yazılmayanları seslendirmeyi amaçlıyor.

YERLİ MÜZİK’te hem “yerli” hem de Dünya meseleleri karşımıza çıkıyor: Almanya’ya işçi göçü, siyasi krizler, icraatlar, beynelmilel başarılar, kavgalar, atom bombası, Kennedy’nin ölümü, Muhammed Ali, uzaylılar ve daha niceleri…

Yerli Müzik Part II: From Anatolian Pop to Europeans Flirting with Turkish from bi’bak on Vimeo.

Yerli Müzik Part III: Psychedelic 70s – Political Pop & Arabesk from bi’bak on Vimeo.

Yerli Müzik Part IV: Turkey’s Music After the Coup d’état from bi’bak on Vimeo.

Yerli Müzik Part V: Here I am, Zeki Müren from bi’bak on Vimeo.