Müziğin icraatı ve müzik adına atılan adımların her geçen gün sıklaştığı ve çeşitlendiği; karmaşık fakat sonuna kadar heyecan verici olan bu yıllarda yeni oluşumlar, plak şirketleri ve konser serileri çiçeklenmeye, renklenmeye var gücüyle devam ediyor. Yakın zamanda hayata geçen, uzaktan değil bizzat içine girip var olmamız gereken hareketlerin listesini sizler için hazırladık. Bu kadar düşünmek yeter, harekete geçmek zamanı!

                                                                      TABLE RECORDS

Table Records Ankara’da yaşayan Ege Tülek, Ayşegül Ayrancı ve Alper Yıldırım tarafından 2018 Şubat ayı sonunda kuruldu. Kendin-yap kültürünü benimsemiş müzisyenleri ağırlamayı hedefleyen Table Records çıkışını Okay Vivian, MickeySaysBye, Fanikedi, Alper Yıldırım ve Doğu Blok ile yaptı. İlerleyen günlerde birçok yeni isim de bünyeye katılacak. Şimdilik dijital mecralarda başlattıkları yayınlarına yakın gelecekte plak baskıları da planlar dahilinde.

İletişim: tablerecordlabel@gmail.com

 

                                                                   PARAZİT KOLEKTİF

Bir grup arkadaşın, rahatlamak ve kendilerini dışa vurmak amacıyla sergilediği davranışları önce sanata sonra da çevresine bulaştırmak istemesiyle Parazit Kolektif ortaya çıktı. Bu zamana kadar iki etkinlik düzenleyen Parazit Kolektif’in bir sonraki hareketi 2 Mart’ta F.Ö.K, Padme, Yersiz ve Varil gruplarının katılımıyla Kılçık Mekan’da gerçekleşecek.

“Dünyadan ve insanların sığlığından herkes gibi sıkılan bu filinta gibi gençler olarak “şikâyet etmek yetmez artık biz de bir şeyler yapmalıyız” diye düşünmeye, daha doğrusu hissetmeye başlamıştık. Bu motivasyonla Parazit olarak postmodern çağın getirdiği ataletten sıyrılıp, gençliğin verdiği enerjiyi sanat sepete kanalize ederek kendimizi bulmaya çalışıyoruz. Kendi farklılıklarımızı birbirimizi ayrıştırmak yerine yaratım sürecine ekliyoruz. Birlik olmanın gücünü ve rahatlatıcılığını, yaratmak için uygun bir ortam gerektiğini ve bu imkânı bulmanın ne kadar zor olduğunu anlayabildiğimizi düşünüyoruz. Bu sebeple, yaşadığımız coğrafya ve dönem itibariyle kolay ulaşılamayan sanat ve eğitim imkanlarını, kaynaklara erişimi kısıtlı insanlara elimizden geldiğince ve hiçbir karşılık beklemeden sunmayı amaçlıyoruz; paylaşabileceğimiz her şeyi ihtiyacı olabilecek her kimseyle paylaşmaya can atıyoruz.”

İletişim: parazitkolektif@gmail.com

 

                                                                        İNDİ – BİNDİ

Her ayın bir Cumartesi gecesi İstanbul dans pistinin gerçekten hakkını verecek nefis bir etkinlik serisi geliyor. Dinamik seslerin ve dinamik grupların performanslarıyla orada olanları harekete geçirecek İndi-Bindi etkinlik serisi monotonluğun kilometrelerce uzağında, sahici yüzlerin bir araya geldiği ve en önemlisi insanların dans ettiği, vücutlarını hareket etmekten sakınmadıkları bir çıkış kapısı olarak hayatımıza giriyor. İndi-Bindi’nin yakın zamanda düzenleyeceği gece ise 17 Mart’ta!

                                                                    TRANSFERANS

İlk etkinliğini 24 Şubat gecesi Peyote Nevizade’de Seretan, Supu ve Robogeisha’nın performansları eşliğinde gerçekleştiren İstanbul merkezli Transferans Müzik, yeni bir işitsel ve görsel estetiğe odaklanarak yepyeni kolaborasyonlar, etkinlik serileri, doğaçlama kayıt seansları, pop-up konserler ve yerel radyolarda podcastler ile bir kolektif özelliği de taşıyacak plak şirketinin Mart ayı içinde dijital platformlar üzerinden yayınlanacak ilk albüm ve mixtape örneklerini sosyal medya sayfalarından takip edebilirsiniz.


İletişim:transferansmuzik@gmail.com

 

                                                                     DEAR ISTANBUL

Dear Istanbul müzik, video, fotoğraf ve yazı yoluyla birleştirici iletişimler kurmayı hedefleyen bir kolektif oluşum, bir İstanbul günlüğüdür.

Dear Istanbul şehirde giderek daha çok hissedilen bulanık ruh hallerine iyi gelmeyi diler. Aynı zamanda son dönemde büyük değişikliklere maruz kalan elektronik müzik sahnesini büyüteç altına almayı, İstanbul’da bu kültürün gelişimine katkıda bulunmuş müzik insanlarını ve hikayelerini daha yakından tanıtmayı ve şehrin her türden en iyi ve yenilikçi müziğini dinletmeyi amaçlayan, her türlü kimliğe ve anonimliğe açık pozitif bir yayın ve parti serisidir.

 

                                                                            KOLEKT

Eskişehir’de yaşamını sürdüren bass müzik prodüktörü / DJ Sefa Tuna (Modern Noise Machine) ve bir kaç arkadaşıyla birlikte kurdukları Kolekt, bu alanda üretim yapan prodüktörleri bir araya getirmek, ortak çalışmalarda bulunmak için hayata geçirilmiş bir proje. Şimdiden 60 kişiye yakın kişiyi bünyesinde toplayan Kolekt etkinliklerinin meyvelerini toplamaya devam ediyor.

“Kolekt’in öncelikli amacı Türkiye’deki müzik prodüksiyonu ile uğraşan insanları bir araya getirmektir. Bunu sağlamak için insanların birbiriyle anlık iletişim kurabileceği bir Discord kanalımız var. Bu kanalda, beraber oyun oynuyor, müzik yapıyor, birbirimizin parçalarına geri dönüş yapıyor, bildiklerimizi birbirimize aktarıyoruz. Önümüzdeki günlerde farklı şehirlerde küçük ekipler halinde atölyeler yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Kolekt Beats adında, katılımcıların ortak sample klasöründen kendi beat’lerini yaptıkları bir etkinliğimiz var.”

“Kolekt Beats serimizde her ay katılımcılardan en az 3 Bass , Synth , FX/VOX olmak üzere sample’ lar istiyoruz. Ardından bütün katılımcılardan alınan sample’ları ortak bir klasörde toplayıp katılımcılardan sadece bu klasördeki sample’ları kullanarak belirlediğimiz bitiş tarihine kadar istedikleri tarzda minimum 1 dakika uzunluğunda bir parça yapmalarını istiyoruz. Etkinlik bitiminde katılımcıların gönderdiği parçaları set haline getirip kullanılan sample klasörü ile beraber SoundCloud üzerinden paylaşıyoruz.”

İletişim: infokolekt@gmail.com

 

                                                                         BADMASH

İlk olarak 2016 yılında bir internet radyosu olarak hayata geçen Radyo BZK, yeni yılla birlikte deri değiştirerek, ait olduğu yeraltı kültürünün müziğini, sanatçılarını ve kendini bu kültüre ait hisseden bütün insanların birlikte büyümesini amaçlayan bir kolektif / plak şirketi olma yolundaki ilk adımını atmış bulunuyor. Yeni ismiyle Badmash, tek bir türe bağlı kalmamakla birlikte yerel sahne başta olmak üzere bass müziği içeren footwork, trap, dubstep, beats, trip hop gibi türlere uzanan geniş bir yelpazeye hitab ediyor. Kolektifin ilk çalışması olan, İstanbul altkültürünün büyümesini sağlayan ve fazlasıyla heyecan uyandıran isimlerden oluşan toplama albümünün yanı sıra, Hoplite ve Fosil’in birer EP’sini de yakın zamanda servis etti.

İletişim: badmashcollective@gmail.com

 

                                                    B.S.M. (Bahçeşehir Screw Mafia)

Müzikal anlamda ürettikleri başarılı prodüksiyonlarıyla elektronik müzik sahnesinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamaya devam eden 9VSS, Sami Baha, KUO, PRDV ve G-Loc‘dan oluşan B.S.M. (Bahçeşehir Screw Mafia) adından da anlaşıldığı üzere, bir dönem yaşamlarını sürdürdükleri Bahçeşehir semtinde zamanla oluşturdukları dostluklarının bir dışavurumu niteliğindeki altyapısıyla ortaya çıkmış bir kolektif. Uzun yıllardan beri birbirleri aralarında gelişen ve devam eden müzik üretimi ve paylaşımı sürecini daha dışa yönelik bir noktaya getirmeye karar veren topluluk, bu eylemlerini çeşitli etkinlik ve toplama albümlerle besleyerek müzik severleri bir arada tutmaya devam edecek.

İletişim: bahcesehirscrewmafia@gmail.com