Anadolu’da anlatılagelen gulyabani hikayesinden adını alan Congulus, 2016 yılında bir trio olarak İstanbul’da kuruldu. Anadolu temalarını psychedelic öğeler ile bir araya getirerek çok parçalı geniş kompozisyonlar, uzun dronlar ve akışkan riffler, eklektik motifler ile duygu yoğunlukları yaratan müziği derinlerden gelen bir hikayeyi anlatıyor. Deneysel çok katmanlı öğeler, canlı looplar, hipnotik görseller ve sahne performanslarıyla seyircileri, dinamik bir atmosfere davet ediyor.

Cihan Önder, Emre Açıkgöz ve Tayfun Gür’den oluşan Congulus, müzikal serüvenine başladığı kısa dönem içinde, çeşitli salonlarda dinleyici topluluklarıyla buluşup, 2016 sonunda “Kış Ayının Kabusu” isimli sekiz parçalık demo albümlerini yayınladı. Takip eden süreçte, başta İstanbul olmak üzere Ankara, Eskişehir gibi diğer illerde festival ve organizasyonlarda konserler verdi.

Yurtiçinde alterantif bir çok sahne ve festivalde yer alan Congulus, yurtdışında da müzik eleştiri yazılarında olumlu tepkiler alarak, parçalarına radyo programlarında yer verildi. 2017’de Demirci Sessions adıyla online mecralarda üçlemeden oluşan video serisini yayınladılar.

2018 yılını yoğun bir üretim süreci ile geçiren Congulus, geçtiğimiz günlerde 11 parçalık ilk uzunçalarını dinleyicilerle paylaştı. Bozkır döngüsünün ve barındırdığı karşıtlıkların bir maceraya dönüştüğü bu psychedelic yolculuğu bilimum dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

Venus Music etiketiyle çıkan ‘Bozkır’ albümünün kapak tasarımı ise Can Dağlı’ya ait.