İlk olarak 2016’nın Haziran ayında başlayan, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden katılan müzisyenlerin, prodüktörlerin ve müzikseverlerin aynı çatı altında toplanıp nice güzelliklerin paylaşıldığı Fill The Void serisinin dördüncüsü 12 – 13 – 14 Mayıs tarihlerinde Peyote Eskişehir’de gerçekleşiyor.

Şimdiye kadar İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen Fill The Void ile 85’e yakın müzisyeni, 20’ye yakın kolektif ve oluşumu birçok güzel insanın desteğiyle bir araya getirerek, sınırların olmadığı bir alanda neler olabileceğini ve bir kıvılcımın nerelere sıçrayıp büyüdüğünü görmek, bu deneyimin getirdiği mutluluğu orada olan herkesle paylaşmak niyetindeyiz.

Eskişehir’in lokal sesleri ile bir araya geleceğimiz bu üç günde İstanbul, Ankara ve İzmir’den de katılan müzisyenler olacak. Etkinliğin yapılacağı mekanın konumu ve hacmine göre her katını bir öncekiler gibi yine doldurarak gün boyunca hem ana sahnede hem de teras katta aynı anda çeşitli türlerde müzik dinlemenin deneyimini yaşayacağız.

Kombine biletlerin 25 TL , tek günlük biletlerin ise 15 TL olacağı festivalin ön bilet satışları Peyote’den yapılıyor. Etkinlik sayfasına ve programa buradan ulaşabilirsiniz.


12 Mayıs Cuma

Farabi / Melih, Farabi mahlası altında 2010 – 2014 yılları arasında Antalya’da hip hop & rap üzerine deneysel çalışmalar ve söz yazarlığı yaptı. 2015’te kendi altyapılarını yapmaya başladı ve aynı yılın sonlarına doğru Eskişehir’e yerleşip kendi stüdyosunu kurdu. Genel olarak triphop ve deneysel tarzlarda ürettiği teklilerini DJ performansları ile sergilemekte. Doğu ve BBatı sentezini, farklı yapılarla şekillendirmeye devam ediyor.

Modern Noise Machine / 2012 yılında “bedroom producer” olarak kendi parçalarını üretmeye başlayan Eskişehirli İbrahim Sefa Tuna aka Modern Noise Machine, önceleri dubstep ve trap prodüksiyonları üretirken daha sonradan funk, jazz ve retro chiptune akımlarının etkisinde kalarak glitch hop ve chipstep tarzlarında yaptığı çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Cxngxvxr / Büyükbabasının kendisine, kayıt makinasına nasıl korsan kayıtlar kaydedildiğini öğretmesiyle hip hop’ın izleriyle ilk olarak bu sayede tanışan Cxngxvxr, o dönemde break dansla da ilgileniyordu. Sonrasında, dans figürlerini yönlendirebilecek ritimleri kendisinin yapabileceği fikrinden etkilenerek bunun üzerinde kendisini geliştirmeye başladı. 2008 yılında I’mpty (Şükrü Çetinkaya) ile tanıştıktan sonra birlikte kurdukları The Robots oluşumu; I’mpty, Ağaçkakan, Armonycome or slt’nin de içinde yer aldığı M4NM kolektifine dahil olma hikayesine uzanan yolun başlıca sebeplerinden biri oldu. İlk olarak 2010’da “Süper Kriminal” ve akabinde “Skala I”, “Skala II” EP’lerini yayınlayan Cxngxvxr, bu güne kadar çeşitli remix ve solo çalışmaları yapmaya devam ediyor.

Baltaburun / Adını otoyol efsanelerinden alan Eskişehirli grup Baltaburun, Burak Taşdemir, Cem Vural, Erdal Durmuş, Ergin Balcı ve İlker Yaman’ın birlikteliğinden oluşuyor. Çoğunlukla stoner rock ve psychedelic türleri arasında mekik dokuyan grup, geçtiğimiz yaz Zeytinli Rock Festivali’nde sahne aldı. Şimdilerde ise ilk EP’lerini çıkartmanın hazırlığı içindeler.

Bam Bam Bam / 2015 yılında Ankara’da Berk ve Serkan’ın doğaçlama ağırlıklı çalmaya başlamasıyla ortaya çıkan Bam Bam Bam Arın, Fırat ve Cansu’nun katılımıyla şu anki şeklini aldı. The White Stripes, The Black Keys, The Subways gibi isimlerden etkilenen grup, ilk kez 2015 yılında Ankara IF Performance Hall’da düzenlenen “Live Music Night by Bilkent Music Club” etkinliğinde yer aldı. Bu konser sonrası kendi bestelerini üretmeye odaklanan Bam Bam Bam, ilk demosunu Ocak 2016’da kaydetti. Aynı yıl Ankara Noxus ve 21. ODTÜ Rock Şenliği’nde verdikleri konserlerle geniş bir kitleye kendi şarkılarını duyurma fırsatını yakalayan grup, ilk kısa çaları “Dans ve Rock’n Roll”u Mart 2016’da yayınladı.

Ikaru / Ali Bozkurt, Alptuğ Çavuş, Ulaş Kuduban, Oğulcan Akça ve Salih Gaferoğlu’dan oluşan Ankaralı grup Ikaru, kendilerini meditatif bir atmosfere yoğunlaşan post rock grubu olarak tanımlıyor. Önceleri “This Kind of Time” ismiyle yola çıkan ekip şimdiki haline evrilerek çalışmalarına devam ediyor. Ikaru ismiyle devam etmeye başladıktan sonra ilk konserini Fill The Void Ankara ayağında veren grup, canlı performanslarında kayıtlara bağlı kalmadan her seferinde yeni bir şeyler deniyor, inşa ediyor ve buna tanıklık edenleri etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor.

13 Mayıs Cumartesi


RSPC / İlk temellerinin 2010 yılında atıldığı, deneysel hip hop sahnesinin yetenekli ekiplerinden biri olan ve bu akımda gelecek nesillere beyinleri, düşünceleri besleyen bir dolu malzeme üreten ikili RSPC, Mustafa Koçyiğit (Armonycoma or slt) ve Burkay Yalnız (Ağaçkakan)’ın hayat verdiği bir proje. İlk çalışmaları “Roadside.picnic Introduction” ı  2011’de yayınlayan ikili, sonrasında “Rigor Mortis”, “Rigor Mortis Instrumentals”, “Harekete Kimse Mani Olamaz”, “Artefact Sessions” ve son olarak Kasım ayında yayınladıkları “Le Cafard” albümleriyle şimdiyi ve geleceği aydınlatan bir çalışmaya daha imza atmış oldular.

Mickeysaysbye / Ankara’dan çıkan ve dönemimizin en ilham verici ikilisinden biri olan MickeySaysBye (Pervin Güzeldere ve Ege Tülek) çiçeği burnunda bir grup. Yaptıkları müziğe herhangi bir tür yakıştırması yapamayacağımız gibi, kimi zaman kullandıkları 90’ların depresif gitar tonlarını ve kulağımıza çalan alışılmışın dışındaki ritimlerin yaratıcılığının şarkılarına bambaşka bir boyut getirdiğini söylemek mümkün. Özellikle canlı performanslarında etrafına yaydıkları büyüleyici enerji ile birlikte dinleyenleri bir süreliğine kendi dünyalarına misafir ediyorlar ve bunun etkisi altında kalmamak elde değil.

The Birdcage / Şimdilerde Bodrum’da yaşamını sürdüren Merve Kocadayı ilk olarak 2008 yılında İzmir’de The Birdcage ismiyle kendi şarkılarını yazmaya başladı. 2009 yılında yayınladığı “Room 3″ kısaçalarının ardından sırasıyla “Sonsuz Yanılma Dünyası”, “Moonlight” (2010), “Magic or Illusion”, “I’ve got a gun” (2011), “Blue Blooded Mother” (2012) ve “Hypnic Jerk” (2016) albümlerini yayınladı. Kulağınızda yankılanan rüya etkili vokallerine eşlik eden kirli gitar tonları ile sarıp sarmalayan besteleriyle The Birdcage, uzun bir sürenin ardından dinleyicilerle bir araya gelmeye hazırlanıyor.

The Birdcage-Long Way to Fly from merve kocadayi on Vimeo.

Skysketch / 2005 yılında Eskişehir’de filizlenen Skysketch Uğur Can Akkaya, Tunç Aydoğmuş, Onur Güngör ve İbrahim Tekin’den oluşuyor. Müziklerinde keskin, kurgusal hikayelerden çok tekil kavramlar ve duygular üzerinden gidiyorlar. Grup üyelerinin, hayatı ve çevrelerini bireysel algılayışlarının birleşmiş ve müzik yoluyla ifade edilmiş hali olarak tanımladıkları müziklerinin dinamiği ise oldukça güçlü. İlk albümleri “You Fall and the World Falls With You” yu 2012 yılında yayınlayan grup, 2015 yılında “Our Faces Go Blank” ve “Our Faces Go Blank Pt.II” isimli iki adet EP yayınladı.

Ciermento Ferforte / Ankara’nın yollarında geçen uzun yolculukların ve sağlam bir dostluğun meyvesi Ciermento Ferforte, Can Yıldırım ve Mert Alperten’den oluşuyor. Mert’in hali hazırda söz yazıyor oluşu, Can’ın da gitarıyla epeydir haşır neşir olması, birlikte yürüyecekleri yep yeni bir yolun temellerini atmaya yetmiş. 2016 yılının Haziran ayında yayınladıkları ilk albümleri  “Ne de güzel gidiyorduk” dostluğun, hayatın, insan olmanın en yalın bir o kadar da hüzünlü halini anlatan, herşeyin çok güzel olduğunu hatırlatan bir dost gibidir. Bu zamana kadar dinledikleri müziklerden beslenerek, kendi çizgisini özgün bir şekilde yaratmayı başaran Ciermento Ferforte, Ankara’da verdiği iki konserin ardından, bu yıl çıkarmaya hazırlandıkları  yeni albümü ve arkasından gelecek konserler ile arayı fazla açmayacaklarının müjdesini veriyor.

Congulus / İç Anadolu’da kışın çocukları korkutmak için uydurulmuş bir gulyabani hikayesi olan congulustan adını alan grup, bu halk hikayesini müzikal bir serüvene dönüştürüyor. 2016 baharında gitar ve synthesizerda Cihan Önder, bas gitarda Emre Açıkgöz ve davulda Tayfun Gür tarafından İstanbul Kadıköy’de kuruldu. Desert rocktan psychedelic tarzına bir çok türü merkezine alan Congulus, batı formlarıyla anadolu motiflerini birleştirerek kendine özgü bir bakış açısı ortaya koymaya çalışıyor.

14 Mayıs Pazar


Yiğit Seferoğlu / Hali hazırda Hay Bin Kunduz ve Forsioux gruplarında müzik yapmaya devam eden, önceden de Fineaway adlı grupta EP sürecinde ve konserlerde yer almış Yiğit Seferoğlu, parça parça evde kaydettiği işlerini Soundcloud hesabında yayınlarken olaya ciddiyet katarak ilk EP’si “Karadelik’te Bir Martı” yı servis etti. Sonrasında yayınladığı albümü “Topraktan Gelenler” in ardından geçtiğimiz haftalarda yeni albümü “Karabesk” ile solo çalışmalarına devam ediyor.

Adult Monkey / Büşra Üzgün ve Felat Delibalta’nın 2008’de oluşmaya başlayan projesi Adult Monkey, lo-fi atmosferinin ağırlıkta olduğu elektronik altyapılı parçalarını 2011 yılından beri dinleyicilerle paylaşıyor. Bugüne kadar Dogztar, Bug, Peyote ve Arkaoda gibi mekânlarda performans sergileyen ikiliye zaman zaman ev partilerinde de denk gelinebiliniyor.

Beyaz Hayvanlar / 2015 yılında hayatımıza giren KALT ekibinden tanıdığımız ve montajlarından sorumlu Hasan İnceler’in solo projesi Beyaz Hayvanlar, 2007’den bu yana “Kalk Üstümden“, “Beyaz Hayvanlar” ve “Atasözleri & Deyimler” adında üç EP yayınladı. Hikaye anlatımı yoluna başvurarak gitarı ile lo-fi sesleri harmanladığı parçalarını dinlemeye başladığınız anda samimiyetle benimseyeceğiniz bir dünya Beyaz Hayvanlar’ın müziği. Geçtiğimiz üç sene içerisinde Soundcloud üzerinden kayıtlarını paylaşmaya devam eden Beyaz Hayvanlar 22 Mart tarihinde yeni albümü “İnceler Galeri” yi yayınladı.

Asphodel / Asphodel, Atay İlgün ve Alper Yıldırım’ın 2012 yılında Wounded Wolf Press bünyesinde hayat verdiği müzikal ve görsel bir oluşumdur. İkili, genel çerçevede drone, ambient ve noise müzik türlerinde ve deneysel film alanında yoğunlaşmaktadır. 2012 yılında yayınladıkları “Aokigahara, The Black Sea of Trees” albümü, A Closer Listen gibi online müzik dergilerinde yılın albümleri arasına girdi. Dinleyiciye, kompozisyon dahilinde kelimelerle ifade etmesi güç derinlikte bir yoğunluk yaşatmayı başaran ikili geçtiğimiz sene “Singing Hills” isimli bir EP yayınladı.


Seskamol / Eskişehirli prodüktör ve sanatçı Umut Gonca’nın 2010-2011 yılları arasında Soundcloud hesabından paylaşmaya başlamasıyla adını duyduğumuz, seslerin arasındaki boyutları ve hacmini meydana getirdiği parçalarda ustaca işleyen Seskamol projesi mutlaka keşfedilmesi ve deneyimlenmesi gereken bir evren. Yakın zamanda yabancı bir plak şirketinden albüm yayınlayacak olan Seskamol müziğinde hazineler barındırıyor.

Document1 / İnsanoğlunun yürüdüğümüz hayat yolundaki “uyanış” safhasını parçalarında betimlercesine uygulayan Ulaş Aydın, yaklaşık iki seneden beri Document1 adı altında yaptığı solo çalışmalarını dinleyicilerle paylaşıyor. Bu zamana kadar “Dualistic One”, “Moment”, “Nova” isimli albüm ve EP çalışmalarının yanında birçok tekli parçalar da yayınlayan Document1, sadece müzik yapmanın verdiği coşkuyla çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor ve aynı coşkuyu dinleyenlerde iliklerine kadar hissettirmeyi başarıyor.

Teras

12 Mayıs Cuma
Mustafa Geyik (97/13): Eskişehir merkezli müzik oluşumu 97/13’ün kurucularından Mustafa Geyik, uzun süredir birçok mekanda elektronik seçkileriyle DJ’lik yapıyor.

Ben Ahir / İkaru grubundan tanıdığımız ve parçalarının elektronik altyapılarından sorumlu Salih Gaferoğlu, Türkiye’nin çeşitli kulüplerinde DJ’lik yapmaya da devam ediyor.

13 Mayıs Cumartesi

VOID

D R E A M D I S K (試合)

Levent Tanagöz (97/13):  Peyote Eskişehir’in daimi DJ’lerinden ve 97/13 üyesi Levent Tanagöz, techno / house türlerindeki seçkilerinden oluşan setleriyle DJ’lik yapmaya devam ediyor.

14 Mayıs Pazar

9VSS / Çevresindeki her türlü sesi kendine has yollarla yakalayıp farklı formlara dönüştürmek, kimi zaman da en güçlü hali olarak sesin oynanmamış formunu koruyarak çeşitli dünyalar yaratmak 9VSS‘nin tabiatında nefes almak kadar doğal bir süreç. Görsel, işitsel tüm çalışmalarını kendisi hazırlayan 9VSS, Yiğit Tanel Kaçar’ın uzun süredir devam ettirdiği bir proje.

Zaim Sancaktar (97/13): Peyote Eskişehir’in daimi DJ’lerinden ve 97/13 üyesi Zaim Sancaktar, deep house ve techno türlerindeki seçkileriyle çeşitli mekanlarda çalmaya devam ediyor.