Ankaralı müzisyen ve prodüktör Ata Can Yıldız’ın solo projesi Cinuty, bilimum glitch ve noise elementlerini bir araya getirdiği ev yapımı bilgisayar seslerinden oluşan, çoğu zaman karanlık bir atmosferin hüküm sürdüğü bir proje. Özellikle Robonima ailesine katılmasıyla birlikte Zoo Psychology, Wedding Demo, Lebwohl gibi projelerini de dinleme fırsatı bulduğumuz Ata Can Yıldız’ın, Fill The Void Ankara ayağındaki sürükleyici canlı performansını kaçırmamanızı öneriyoruz. 

– Ankara’da yaşıyor olmak yaptığın müzikleri nasıl etkiliyor? İlhamını nereden alıyorsun?

Ankara’da doğmanın ve büyümenin benim için hem artıları hem eksileri oldu. Ne kadar çok eksilerini öne çıkarsam da tam olarak keşke başka bir yerde doğup büyüseydim diyemiyorum. Çünkü bu eksiler beni aynı zamanda bir sorgulamaya iterek şu anki düşüncelerime sahip olmamı sağladı. Hala Ankara’daki çevremden etkilenerek bir şeyler yapıyorum. Cinuty’nin ilk çalışmaları Ankara’nın sokak sesleriyle başlayıp, saksağan sesleriyle devam eder. Bu yüzden Ankara’nın kaldırım taşlarından ilham alıyorum derim.

– Cinuty’nin yanında Zoo Psychology, Wedding Demo, Lebwohl gibi yan projelerin de mevcut. Bize bu projelerinden bahseder misin ? Ufukta yeni çalışmalar da gözüküyor mu?

Cinuty dışında Headspin’le ortaklaşa yürüttüğümüz bir Zoo Psychology projemiz var. Her parçaya ikimiz de bir şeyler katarak ilerliyoruz ve her parça ortaklaşa ortaya çıkmış oluyor. Farklı şehirlerden çalışmanın zorluğu olsa da şu an albümün son adımlarını atıyoruz diyebilirim. Headspin’in agresif beatleri beni farklı bir havaya sokuyor ve baya eğleniyorum yapım aşamasında. Her telden çalan samimi bir albüm ve farklı bir deneyim oluyor benim için.

Wedding Demo aslında benim kendi kendime gitar çalmak için evde kaydettiğim parçalarla başladı. Başta proje ya da albüm olacağını düşünmüyordum. Önder’in gazlamasıyla böyle bir şey çıktı ortaya. Albüm çıktıktan sonra da ummadığım bir şekilde ilgi çekti. Bu beni daha da çok gaza getirdi. Evde gitar çalmaya devam ettikçe Wedding Demo’yu da sürdürmeyi çok istiyorum.

Lebwohl ise Robonima içinde başlattığımız Human Project ile çıktı. Human Project’te amaç insan ya da hayvan sesleri baz alınarak herkesin birkaç parça üretmesiydi. Ben de Lebwohl ismiyle katıldım ve sonrasında ise Cinuty kadar agresif olmayan daha kolay dinlenilebilir elektronik parçaları Lebwohl altında toplama kararı aldım.