İstanbul merkezli alternatif müzik dergisi Maglibertine, yeni yeni filizlenen ve günümüz yeraltı müzik sahnesi için “aranan kan” tanımını hakkıyla dolduran dinamik bir mecra. Dinlediğini, gözlemlediğini, deneyimlediğini alabildiğine şeffaf ve filtrelemeden aktarmasının yanı sıra, lokal sanatçıları da yakından takip ederek çevresini besleyici içerikler de hazırlamakta. Bu bağlamda, yeni sanatçıları keşfetmek, onları dinleyicilerle buluşturmak gibi ortak fikirler ve misyonla ilerleyen iki ekip olarak ilk etkinliğimizi 18 Mayıs Cuma akşamı Peyote Nevizade’de gerçekleştiriyoruz.

Farklı türlerin aynı sahnede titreşeceği, sesler arası paslaşmaların en üst seviyede yaşanacağı gecede Rijeka & Badmixday, Ati ve Aşk Üçgeni, RSPC ve Redrice aynı sahneyi paylaşıyor olacak. Girişler ücretsiz.

  ⚫

Rijeka & Badmixday


Rijeka mahlasıyla yola çıktığı müzikal yolculuğunda Tunca Candaş, elektronik / downtempo altyapılı prodüksiyonlarında işlediği kompozisyonlarının akıcılığı ve her seferinde yeni şeyler deneme halinin getirdiği tazelik ile döneminin bizzat derinden etkileyen isimleri arasında yer alıyor. Ayrıca Rijeka’nın en son yayınladığı ‘Not even B-Side’ albümünün tadı hala damağımızda..

Anıl Berk Çetin’in projesi Badmixday ise ses renkleri ve hikaye anlatımıyla kendini net bir şekilde ifade eden isimlerden bir diğeri. Yaklaşık 1 yıl önce, KEXP’nin kurucusu’nun plak şirketi Hush Hush Records’tan yayınladığı “A Quiet Mind Awakes” ile neler yapabildiğini göstermiş ve daha neler yapabileceği hakkında bizleri çok heyecanlandırmıştır.

 

Ati ve Aşk Üçgeni


Ati Yıldıztozu, Ozan Çanak ve Durukan Yaşar’dan oluşan Ati ve Aşk Üçgeni, rakı masası playlist’lerinin shuffle’da kalması halinde herhangi bir Fikret Kızılok şarkısından sonra çalmaya başlaması muhtemel şarkılarıyla son dönemin en güzel şeylerinden biri. Salına salına. Tatlı tatlı. Kalpleri ateşe veriyor, onları kenetliyor. İlk albümü “Gecenin Karanlığında” ise buradan dinlenebilir.

 

RSPC (Roadside.picnic)

Armonycoma ve Ağaçkakan’ın ortaklığında hayat bulan RSPC, Leftfield hip hop kültürünün en nadide temsilcilerinden biri. Müzikleri ve sözlerinin arasında kaybolup tekrar kendimizi bulmanın girdabında gidip gelirken, amaçladıkları yoğun ve ağır hissiyatı dinleyenlere en derinden aktarmayı her seferinde başarıyorlar. Müziği yaşamdan ayrı tutmayan bir grup olarak RSPC; tufanın içinde süzülen, fakat gemisi dağlar olan bir topluluk. “Le Cafard” albümü için buraya lütfen.

 

RedRice


İlk olarak “Band of Light” parçasıyla kalbimizi çalan Eylül Deniz aka RedRice, yarattığı karanlık atmosferin içinde parlayan bir yıldız olmasının yanında, İstanbul elektronik müzik sahnesinin en taze ve heyecan verici isimlerinden biri. Özellikle Badmash ekibinden prodüktörlerle birlikte yaptığı çalışmalar ayrı bir güzellikte. Mutlaka dinlenesi parçaları: “Band of light“, “Rennen“, “Simulation“.