2013 yılından beri lo-fi estetiğinde; midwest emo, post-punk, shoegaze ve ambient öğelerini bir araya getirdiği besteler yazan Onat Önol, bütün bu süreç boyunca beslendiği gölgesinden naif ve oldukça katkısız, samimi işler çıkarmış parlak bir müzisyen. Müziğinde özellikle The Microphones, Giles Corey ve Elliott Smith’in etkilerinin hissedildiği Onat bu zamana kadar “Please”, “Tired of Me” ve “The City” isimli üç albüm yayınladı. Müzik ile ilişkisinin nasıl başladığını en güzeli kendi cümlelerinden duymak:

Aslında uzun zamandır müzik yapmak veya bir enstrüman çalmak istiyordum. İlkokul 4. sınıftayken gitar dersleri almıştım ama öğretmene sinir olup bırakmıştım. 4-5 yıl önce bir gece The Microphones’un “Headless Horseman” parçasını dinlerken “Aslında var ya, bunu ben de çalarım” diyip ertesi sabah kendime bir gitar edindim. Ancak birkaç ay sonra başkalarının parçalarını çalmaktan sıkıldığımı farketmeye başladım. O sıralar da gizlice söz yazmaya yöneliyordum. Bir gece bu sözleri birkaç akor ve melodilerle birleştirip ilk parçalarımı yazdım. Bu ilk parçalarımı öylesine Bandcamp’e ilk albümüm olarak yükledim.

Bu “ilk albüm” olayından birkaç ay sonra hayatımda çok karanlık, canımı yakan bir olay gerçekleşti ve bu anda neden “öylesine” bir albüm yaptığımı farkettim, duygularımı ve hayatımdan farklı anları arşivleyebilmek için. Müzik benim için bir fotoğraf albümü gibi, her ne kadar fazla gösterişçi bir laf olsa da, gerçekten öyle.

İkinci albümümden sonra biraz daha hırslı bir proje olan The City’i yazmaya başladım. Biraz daha satirik ve bir nevi daha mutlu (pek sayılmaz ama ümitli gibi) parçalar yazmaya başladım. Bu albümde post punk ve ambient gibi farklı müzik türleriyle oynadım ve aynı zamanda ilk kez birkaç arkadaşımla müzik yapma fırsatında bulundum.

Şu an dördüncü albümüm üzerinde çalışıyorum, bu yılın sonlarına doğru ya da 2018’in başlarında çıkarmayı planlıyorum. Aynı zamanda Le Horla ile “Project Unseen” adı altında bir ambient / drone albümü kaydettik, şu an mixing aşamasında.

In The Void Mix serisinin 86.’sını hazırlayan Onat Önol’un bu zamana kadar yayınlamış olduğu şarkılarına buradan kulak verebilirsiniz.