Kendine Has Demonation Festivali No:9

4-5-6 Ocak 2019

Kadıköy Sineması / arkaoda / Babylon / Bant Mag. Havuz / KargART

Bağımsız ve yaratıcı müziği kutlayan Demonation dokuz yaşında

Kendine Has Demonation Festivali, 2010’dan bu yana her sene programında bağımsız yerli müziğin dikkat çekici isimlerini Bant Mag. kürasyonuyla bir araya getiriyor. Festivalin dokuzuncu versiyonu 2019’un ilk günlerinde İstanbul’da beş farklı mekâna yayılacak. 

Bu senenin heyecanlı haberlerinden biri açılış performansına Kadıköy Sineması’nın ev sahipliği yapması. 4 Ocak’ta Kadıköy Sineması’nda başlayıp arkaoda’ya taşınacak performanslar ertesi gün Babylon’da sürecek. Demonation, son gün Kadıköy’e dönerek Bant Mag. Havuz / Bina ve KargART’ta sonlanacak.

Ayrıca performansların yanı sıra Kendine Has Demonation Festivali #9 kapsamında 18 müzisyenin seçkilerine yer verecek bir sergi de düzenlenecek. Her müzisyen, son yıllarda dikkatlerini çeken, yenilikçi buldukları, lokal bir isim belirleyecek ve bu isimlerin her biri için Bant Mag. sayfalarından da yakından tanınan illüstratörler tarafından birer poster hazırlanacak.

4 Ocak @ Kadıköy Sineması, arkaoda

Festivalin açılışını Kadıköy Sineması’nda kurulacak Filtresiz Sahnesi’nde, 2010’dan bu yana Büyük Ev Ablukada’nın “her şeklinin” bir parçası olarak da tanıdığımız Gülin’in solo performansı yapacak. Ardından arkaoda’da devam edecek ilk gün programı farklı müzik türleri arasında sıçrayışlara sahip. Deneysel pop üretimlerini Jtamul adı altında sürdüren Mertcan Mert’in toplumsal cinsiyete, türe, duyguya ve kendine ait sorgulamasını, trip hop ve reggae’ye doğu tınılarıyla selam duran Captain Kubar ve 2018’in dikkat çeken dark-wave gruplarından ELZ & The Cult’ın performansları takip edecek. arkaoda’daki gecenin kapanışını ise DJ kabininde Kutay Soyocak yapacak.

5 Ocak @ Babylon

Kendine Has Demonation Festivali’nin Babylon sahnesini devralacak beş isim de müziklerinde farklı janrları ve yaklaşımları benimsemiş isimler. Bir odada kendi başına yaptığı kayıtları sahneye taşıyan synth pop sevdalısı Brek’in ardından sahne, Kill Some Men birlikteliğiyle de tanınan Eylül Deniz’in solo projesi RedRice’ın karanlık synth melodileri ve mistik vokallerine teslim. Türkçe rap sahnesinin yükselen yıldızlarından Şam’ın performansını ise festivalin bu yılki sürprizi Lalalar takip edecek. Kaan Düzarat, Ali Güçlü Şimşek ve Barlas Tan Özemek’in yeni projesi Lalalar, Demonation kapsamında ilk kez canlı çalacak. Babylon’daki son Demonation performansı da “Karar” albümüyle 2018’e damgasını vuran Gözyaşı Çetesi’nden.

6 Ocak @ Bant Mag. Havuz / Bina, KargART

Uzun zamandır merakla beklenen solo kayıtlarını kısa süre önce dinleyicilerle paylaşan Umut Çetin ve benzer paylaşımları yakında yapmasını beklediğimiz Can Aydınoğlu, peş peşe gerçekleştirecekleri performanslarla Bant Mag. Havuz / Bina’daki Filtresiz Sahnesi’nde olacak. Aynı gün KargART’ta ise orkestrasıyla birlikte sahnede olacak şarkıcı/şarkı yazarı Batuhan Polat ile İstanbul deneysel müzik sahnesinin heyecan verici oluşumlarından biri olan ve ilk uzunçalarını yakında yayınlamaya hazırlanan Skata izlenebilecek. Canlı performansların ardından festivalin kapanış partisindeyse Dugit & Aslan, leziz hip hop seçkisiyle KargART kabininde olacak.