Herhangi bir tür ayrımı gözetmeksizin, yerli/yabancı sanatçıların çalışmalarını farklı sosyal medya platformlarından sunan ve arşivleyen PapaRoncalli aracılığıyla ayın öne çıkan 5 yeni albümünü Ekim ayı itibariyle listelemeye devam ediyoruz.

Kısaca özet geçecek olursak, büyük çarklara meydan okuyan bağımsız plak şirketlerinin farklı janrlardan birçok derleme albümü piyasaya sürdüğü dopdolu bir ay geçirdik. Yazı dizimizde çeşitliliğe önem vermeye çabaladığımız için liste bazında çok üzerinde durmayacak olsak da enstrümental hiphop kasetlerinin çok sık yayımlandığı, birbirinden taze beatlerle keyiflendiğimiz bir Ekim ayı oldu diyebiliriz.

Celestial Trax / Nothing Is Real

Londra’nın yeraltı müziğini tanıtmaya çabalayan, belki de en güzel şekilde temsil eden Rinse FM‘in plak şirketi Rinse Recordings etiketiyle, ilk çalışmalarını bass müzik ve grime ekseninde yayımlayan Celestial Trax, zaman içerisinde kendine has tarzını oluşturmuş gibi.

“Nothing Is Real” da bu noktada sanatçıdaki değişimi gözlemleyebileceğimiz bir albüm. Purple Tape Pedigree aracılığıyla piyasaya sürdüğü ikinci çalışmasını Ekim ayında yayımlayan Celestial Trax, atmosferik ve saykodelik tınıları, grime ile kusursuzca birleştirip, son haftaların en duygu dolu işlerinden birini sunuyor.

 

SonoTWS / We Can Get Along

2013 yılı itibariyle çeşitli plak şirketlerinden, farklı şekillerde albüm ve kısaçalarlar yayımlayan Brezilyalı beat maker SonoTWS, bu ayki hiphop köşemizin en başında yer alıyor.

Kendisinin de aynı zamanda kuruculuğunu üstlendiği Tired Of People aracılığıyla, plak ve kaset formatında dinleyicisiyle buluşuan “We Can Get Along”, 19parça/38 dakikadan oluşuyor.

Oldschool beatslerden jazzy denemelere, lo-fi hip-hop’tan soul yaklaşımlara farklı ekoller arasında mekik dokuyan albüme bandcamp üzerinden ulaşabiliyoruz.

 Evitceles / Imperfect Charm

Ekim ayını 3 farklı çalışmayla tamamlayan Opal Tapes, elektronik müziğin farklı tonlarıyla bizleri büyülemeye devam ediyor. “Dual Aspect” ve “Shay’s Vacation House” albümleriyle birlikte piyasaya giriş yapan “Imperfect Charm” gürültü,grime ve aksak ritim sevenler için birebir.

Sofya menşeli başarılı sanatçı Etien Slavchev(aka. Evitceles)’in, Opal Tapes ve Noorden haricindeki diğer bağımsız çalışmalarını da bandcamp üzerinden takip edebiliyoruz.

Veranda Culture / Veranda Culture

Melbourne menşeli sanatçı ve DJ, Francis Inferno Orchestra‘nin solo projesi Veranda Culture, ilk albümünü 6 Ekim’de dijital platformlar aracılığıyla yayımladı.

Elektronik gitar dokunuşları ve yankılanan synthleri ile huzur köşeminizin içini dolduran Veranda Culture, new age ve ambient türleri arasında çok sade bir denge kuruyor. 2013 ila 2016 yılları arasında kaydedilen çeşitli ses kayıtlarının eşliği ile de sabırla ortaya çıkan bu ürünü kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Jenny Slattery tarafından tasaralanan albüm kapağı gibi dinlerken hipnotize olacağınız çalışmayı dilerseniz youtube hesabımızdan, dilerseniz ise sanatçının kendi sayfasından dinleyebilirsiniz.

 

 

Vtgnike / Collection

Youtube hesabımızdan duyurmaya, dinletmeye çalıştığımız bir başka albüm de, Rus asıllı sanatçı Vtgnike’den “Collection” idi.

Buttechno, Lapti, Nocow gibi sanatçıları müzikseverlerle buluşturan Moskova menşeli plak şirketi Gost Zvuk aracılığıyla yayımlanan Collection, label’in 10. çalışması olmasıyla da özel bir anlam taşıyor.

Kendine has sesleri sabırla ve büyük titizlilikle arayan Vtgnike, uzun bir periyodun ardından ambient, juke ve jungle gibi farklı türlerin özenle harmanlaştığı bir albümle karşımıza çıkıyor.

 

 

Eylül ayında çıkan ve önerilerimiz arasında yer alan bir albüm/EP listesi daha hazırladık. Şimdiden keyifli dinlemeler..