Tür ayrımı gözetmeksizin, yerli/yabancı sanatçıların çalışmalarını farklı sosyal medya platformları aracılığıyla paylaşmaya çalışan PapaRoncalli tarafından hazırlanan, ayın öne çıkan albümlerinin listelendiği yazı dizisine Kasım ayı itibariyle devam ediyoruz.

Various Artists / Therapy Sessions Vol. 1 

2014’ten beri faaliyet gösteren Texas menşeli kolektif/plak şirketi Always Proper, bünyesinde barındırdığı beatmakerlarla gerçekleştirdiği 24 parçalık toplama albümüyle bizlere keyifli dakikalar sunuyor.

Boombap, Jazzy Hip Hop, Lo-Fi Rap üzerine birçok ekolden sesler bulabileceğimiz albümde Mujo, Emune ve 2Late gibi dünyanın farklı kültürlerinden imzaları görmek mümkün. Diğer müzik türlerine nazaran beats müziğinin, kıtalar arası kolayca iletişim kurabiliyor oluşuna ve türün evrensel duruşuna bir kez daha tanıklık ettiğimiz Therapy Sessions Vol.1, çoğu farklı platformdan dinleyicilerini bekliyor.

Prurient / Rainbow Mirror

20. yılını “Rainbow Mirror” adlı albümle taçlandıran Dominick Fernow’un bol gürültülü projesi Prurient, bizlere sıradışı bir deneyim sunuyor.

Önceki yazı dizilerimizde de belirtmiş olduğumuz Hospital Productions adlı plak şirketinin kuruculuğunu üstlenen ve Cold Cave, Vatican Shadow, December Magic, Rainforest Spiritual Enslavement gibi birçok farklı projede yer alan duayen sanatçının yeni albümü, 30 Kasım’da piyasaya çıktı.

İçimizi titreten 3 saatlik canlı performansının kayıt altına alınması sonucu ortaya çıkan çalışma, Profound Lore etiketiyle yayınlandı.

Henning Baer / Shatterproo

Berlinli prodüktör ve DJ Henning Baer, özellikle son yıllardaki çalışmaları ve sergilediği performanslarıyla ününe ün katıyor. Sanatçının, son zamanların gözde plak şirketi Manhigh aracılığıyla üçüncü kez piyasaya sürdüğü çalışma olan Shatterproo, 11 parçadan oluşuyor.

Önceki çalışmalarına oranla birçok fark da gözlemleyebileceğimiz albüm, sıradan tekno beatlerine nazaran daha sıkı avant-garde elementler içeriyor. Critical Distance ve Drama Sky gibi parçalarla karanlık ve ambient tekno ‘yu  sonuna kadar hissedeceğimiz albümü bandcamp üzerinden dinleyebilirsiniz.

Leftina Osha / Naive Forever

Belçika menşeli plak şirketi Audio. Visuals. Atmosphere etiketiyle geçtiğimiz günler içerisinde yayımlanan Naive Forever, sanatçının yalnızca bu seneki altıncı çalışması olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Leftina Osha, Restive Plaggona gibi Dimitris Doukas’ın biraz daha drone ambient kokan projesi. Yaptığı parçalarda ağır ezgilerini, yer yer gürültü ve sinematik ögelerle birleştiren başarılı sanatçı, bizlere adeta 8 parçalık bir resital sunuyor.

Touch ve Naive Forever albüm içerisindeki etkileyici parçalar arasında yer alırken, One Sided Love ‘da da yavaş yavaş yükselen gürültülü bir drone’un ardından, parçadaki melankolik ve içimizi titreten duygu dolu değişimlere tanıklık ediyoruz.

 1800HaightStreet / Endless

2016’dan beri House ve Tekno müziğinin en önemli ve en istikrarlı plak şirketlerinden Lobster Theremin, bu sene kurduğu ve farklı janrlara da yayılmaya çalıştığı Lobster Sleep Sequence ve Lobster Fury alt oluşumlarıyla hizmette sınır tanımıyor.

Son zamanlarda Mörk ve Pacific Command adlı şirketlerle çalışan 1800HaighStreet, deep tekno, dub tekno ve detroit tekno ekseninde 13 parçadan oluşan yeni albümüyle dinleyicisini doğrudan yakalayabilen başarılı bir ikili. Permafrost, Endless, Diagonal Irris, Past Life Memory, Flood, Super Intelligent gibi birçok parçasıyla dans pistlerinin tozunu attıracak albüme değişik platformlardan ulaşabiliyoruz.

Albümün kapak tasarımı ise, Shlohmo, Jacques Greene gibi başarılı müzisyenlerle çalışmış ve kendine has duruşuyla birçok övgüyü hak eden Hassan Rahim‘e emanet edilmiş.

Kasım ayında çıkan, yazmaya fırsatımızın olmadığı ancak önerilerimiz arasında yer alan bir albüm/EP listesi daha hazırladık. Şimdiden keyifli dinlemeler..