Birkaç senedir Berlin’de yaşamını sürdüren İstanbullu sanatçı Hüma Utku aka R.A.N. (The Roads at Night) bir süredir hayata geçirdiği çeşitli projeler ile üretkenliğini canlı tutmaya ve keşfetmeye devam ediyor. 2015’te yayınlanan ilk albümü “Her Trembling Ceased” in ardından yine Partapart etiketiyle “Remixed: Stories Retold” çalışmasını yayınlayan Hüma, prodüksiyon üretiminin  yanı sıra dünyanın birçok yerine seyahat ederek DJ’lik yapıyor ve canlı performanslar sergiliyor.

2017’nin Kasım – Aralık ayında ise Yara Makawei’nin Kahire’deki Submarine Stüdyo’sunda artist residency olarak katılarak burada, 31 Ağustos’ta yayınlanacak yeni EP’sinin temellerini de atmış oldu. Plak formatında basılacak olan EP, Berlin merkezli plak şirketi Karl Records bünyesinden yayınlanacak.

R.A.N.’ın  “Şeb-i Yelda” ismini taşıyan yeni çalışması “en uzun gece” anlamına gelen bir Pers terimidir. Osmanlı şairi Bosna Sabit Efendi’nin ayetlerinden esinlenmesinin yanında, geleneksel enstrümanları derin elektronik sesler, distorsiyon ve karanlık ambiyansla birleştirerek, öfke, anksiyete, keder – ama aynı zamanda güçlendirme ve umut duygusu yaratmak için dört yeni parçayla birlikte müzikal dilini de geliştirdi. Bu kompozisyonlar Utku’nun Orta Doğu’daki uzun süren yıkım ve kargaşa hakkındaki kişisel yansımalarını ve bu olaylarla ilgili bireysel deneyimlerine tanıklık ediyor.