2016 yılından itibaren canlı kodlama yöntemi ile elektronik müzik sahnelerinde İşitsel ve Görsel performanslar vermekte olan RAW, ilk EP çalışması olan Striate’te grubun algoritmik yapılardan ürettiği ses desenlerine ve yaratıcı kodlama ile harmanlayarak hazırladıkları kompozisyonlara sahip iki çalışmasını dinleyicilere sunuyor. Transferans bünyesinde 21 Aralık’ta yayınlanacak “Striate” EP’nin lansman konseri ise 22 Aralık günü Mecra’da gerçekleşecek.

Yaratıcı Teknolojiler konusunda uzun süredir çalışmalarda bulunan Selçuk Artut ve Alp Tuğan tarafından kurulan RAW, canlı kodlama yöntemleri ile İşitsel ve Görsel Performanslar oluşturan bir müzik grubudur. Performanslarında algoritmik yapılar içeren bilgisayar kod yapıları ile doğaçlamaya dayalı deneyimler sergileyen ikili, sahnede sergiledikleri performanslarında alışılmışın dışında olarak izleyicileri üretim sürecinin aktif birer gözlemcisi olmaya davet etmektedirler. Berlin, Tokyo, Londra, Helsinki, Istanbul, Belgrad gibi birçok farklı şehirde çeşitli Elektronik Müzik ve Medya etkinliklerinde sahne alan RAW, tepe kameraları ve büyük ekranlarda yansıtılan kod görünümleri ile sahnede üretilmekte olunan işitsel ve görsel performansı gözler önüne sunmaktadır. Ortaya çıkan görsel ve işitsel deneyim, doğaçlama biçimleri yapısında gürültü, elektronik, tekno, minimal ve ambient estetik anlayışları arasında dolaşmaktadır.

Selçuk Artut: Sanatsal ve düşünsel alanlarda İnsan ve Teknoloji Birlikteliği üzerine çalışmalar üretmektedir. Eserleri ICA Londra, İstanbul Bienali, Moving Image New York, Art Hong Kong, Berlin Dytopie gibi belli başlı yerlerde sergilendi. Ayrıca eserlerine Artsy, Creative Applications, CoDesign, Visual Complexity gibi önemli platformlarda yer verildi. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda Ses, Etkileşim Sanat ve Tasarımı, Teknoloji, Kültür ve Sanat Felsefesi üzerine dersler vermektedir. Artut’un sanat etkinlikleri Zilberman Galeri tarafından temsil edilmektedir. Replikas müzik grubu ile 1998’den itibaren çeşitli albümler kaydetmiş ve konserler vermiştir. 

Alp Tuğan: yaratıcı kodlama, bilgisayar destekli sanatlar, etkileşim tasarımı ve ses sanatları üzerine çalışmaktadır. Yaklaşık 10 yıldır, çeşitli sergi, proje ve etkinliklerde görsel/işitsel projeleriyle yer almaktadır. Bunun yanında Özyeğin Üniversitesi’nde yaratıcı kodlama ve ses üzerine dersler vermektedir.