image

Şehrin insanlarını, belkide çocukluklarından itibaren müzik çalarlarında hiç susmayan, sabaha kadar dinleyip kendinden geçtiği, Acid, IDM ve Techno türünde müziği çok önemli yerlere taşımış ve onlar gibi bir çok insana ilham vermiş isimleri ülkemize ayak bastırtan yegane oluşumlardan Vayb’ın kurucusu Onur Karagöz ile konuştuk. 

Vayb’ı kurma fikri nasıl ortaya çıktı ? Maddi manevi sizi bu taşın altına elinizi sokmaya iten en büyük motivasyon ne oldu ?

Vayb, bir anda ortaya çıkmış bir fikir değil. Yıllardır biriken ve sıkışan bir enerjinin patlaması. Yaptıklarımızdan kolaylıkla anlaşılacağı gibi maddi bir motivasyondan bahsetmek abesle iştigal olur. İlk olarak tek derdimiz İstanbul’da bir acid, IDM ve techno sahnesi oluşturmaktı. Bizim derdimiz boşlukları doldurmak. Bu noktada, ilk çıktımız olan RE/TUNE Series silinemeyecek bir virüs gibi aslında. Yavaş yavaş şehirde bulaştığı ağları duyup görmeye başladık.

Yerli sahnemizde işlerin düzgün ilerleyemeyişinden yakınıyoruz çoğu zaman. Alternatif sahnede yer alan müzisyenlerin çıkacak mekan bulamaması, yerli plak şirketlerinin ana akimdan başkasına fırsat vermemesi gibi..Sizce nasıl bir alternatif yol izlemeliyiz ? Kafanızı neler kurcalıyor ?

Ana akımı çok kuvvetli bir coğrafyadayız. Her şey, her yer ana akım. Yerli alternatif müzik sahnesinin kökleri çok uzun zaman önceye dayanmıyor. Aslında, hala her şeyin çok başındayız. Bir şeylerin sonunda olduğumuz net. Üretim artmalı;  bir sürü bağımsız yapımcımız, plak şirketmiz ve çoklu alanlarımız olmalı. Avrupa’da plakları basılan, canlı çalan müzisyenlerimiz, DJ’lerimiz olmalı, bir sürü olmalı… Küçük yapıların bir araya gelmesi çok önemli, tam da böyle bir zamanda. Ve evet, kesinlikle yeni alanlara ihtiyacımız var!

Organizasyon dahilinde gelen sanatçıların konser öncesi ve sonrası yaşadığı deneyimleri ve düşüncelerini merak ediyoruz. Nasıl paylaşımlar yaşadınız aranızda ?

RE/TUNE Series bizim için çok heyecanlı bir içerik. İstanbul’a ilk kez Speedy J, Surgeon, Clark, Venetian Snares, Ceephax Acid Crew ve Aleksi Perala getiriyor olmak bizi inanılmaz heyecanlandırdı elbette. Aramızda 90’lardan beri bu sanatçıları dinleyenler var. Aile buluşması gibi oldu hepsi. Biz de, izleyici de çok uzun yılardır görmediği bir arkadaşını görmüş gibi oldu. Luke Vibert’ın indigo’da çaldığı set efsaneydi ve ne yazık ki kayıdı yok. 2 porsiyon kıymalı börek ve 5-6 bira ile kulübü havaya uçurdu diyelim. Venetian Snares ile ilgili bir şey dememe sanırım gerek yok; monitörünü yaktı ve gitti. Clark ile İstanbul’da 2 gün geçirdik, harika bir müzisyen ve harika bir insan. Benim için en heyecanlı olanı elbette ilki olan Alec Empire gecesiydi. Hala öyle… Hepsiyle iletişim halindeyiz, arada sırada dürtüyoruz birbirimizi. Kaydedemediğimiz 2 gece var ne yazık ki; Speedy J ve Luke Vibert geceleri. Bütün kayıtları online bir platformda yayınlamak üzereyiz.

Sizin sayenizde bu topraklarda belkide hiç dinleme fırsatı bulamayacağımız isimleri dinleme şansı bulduk. Yakın gelecekle ilgili planlarınız neler? Daha çok heyecanlanmalı mıyız yoksa ?

Çok teşekkürler, bu hepimizin sayesinde olabilen bir şey. Zaten bir tek yakın gelecekle ilgili plan yapabiliyoruz. Evet, daha çok heyecanlanmalı. Buna hala ihtiyacımız var. Boşlukları doldurmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

www.vayb.info/

image
image
image
image
image
image