Caz müziğini dans, elektronik doğaçlama ve güncel klasik türleriyle bir araya getiren Berlin çıkışlı XJAZZ Festivali, bu sene Tel Aviv, Ankara ve İstanbul ile birlikte dünyanın farklı şehirlerine yayılmaya devam ediyor. 13 Nisan’da Mikado ile birlikte KargART sahnesini paylaşacak olan Lopenstraat ile festival öncesi biraz konuştuk.

Lopenstraat Kadıköy merkezli altı kişilik bir enstrümantal müzik topluluğu. Doğaçlamalarını belli bir çerçeveye oturtma girişimleri sonucunda, ilk singleları “Hike”ı 2015 Ağustosun’da yayınladılar. “Hike” 2016 yılında Ironhand Records’un “The New Generation Of Turkish Psychedelic Volume I” adlı toplama albümünde yer aldı. İlk kısaçaları “Şile”yi 2016 Ekim’inde yayınlayan Lopenstraat’ın müziğinde ağırlıklı olarak progresif, psikedelik ve deneysel yaklaşımlar bulunuyor.

1. Öncelikle Lopenstraat nasıl bir araya geldi. Oluşum ve gelişim hikayenizden bahseder misiniz?

Başlangıçta altımız da aynı okulda okuyorduk ve beraber çalmaya başlayana kadar üçlü, dörtlü, beşli müzik yapıyorduk zaman zaman, ama bize göre dışarıya dinletilecek işler çıkmıyordu pek. Altı kişi ilk çaldığımız zaman aramızda halihazırda müzik üzerinden bir arkadaşlık başlamıştı, üç(dört) kişi aynı evde yaşıyorduk ve sürekli buluşup müzik yapmaya başlamıştık. İlk olarak çeşitli şarkıları yorumlamayı denedik ama onun bir seçenek olmadığını anlamamız çok uzun sürmedi, ortaya çıkan müziğin şarkıyla hiçbir alakası olmuyordu. İnat etme safhasını çok kısa tutup hepimizin tamamen doğaçladığı stüdyolar yapmaya başladık ve fena olmadıklarını düşünmeye başladığımızda müziğimizi toparlayıp kısaltıp şarkı/albüm/konser bağlamlarına soktuk. O günlerden beri de farklı bir şey yapmıyoruz, yeni çıkan işler, aynı sürecin yeni zamandaki tezahürleri gibi daha çok.

2. Ağırlık olarak doğaçlama yaparak ortaya çıkardığınız müziğinizin çıkış noktası, başka bir deyişle hepinizin arasındaki ortak nokta nedir sizce ?
Birlikte deneysel sesler çıkartırken çok keyif alıyoruz. Çalışma ortamımızda kimse kendini aslen çaldığı enstrüman ile kısıtlamıyor ve bu sayede seslerle arayışımız da farklı boyut kazanıyor.

3. Yakın zamanda Ironhand Records bünyesinde çıkan “The Next Generation of Turkish Psychedelic Vol 1” derlemesinde yer aldınız. New York merkezli WBAR Radio ve Kuzey Amerika’dan YabYum Music and Arts oluşumu da kanallarında şarkılarınıza yer verdi. Sizi nasıl keşfettiler ? Buradan aldığınız geri dönüşlerin size katkıları neler oldu?

Bizi nasıl buldukları konusunda bir fikrimiz yok. Genel olarak sosyal medyada da çok aktif değiliz, dinleyicimizle daha çok konserlerde iletişim kuruyoruz. Bu sebeple muhtemelen yaptığımız müziği paylaşan farklı bloglar sayesinde müziğimiz farklı yerlere yayıldı. Bunun en büyük geri dönüşü kuşkusuz “The Next Generation of Turkish Psychedelic Vol 1″de yer almamız oldu.

4. Bu sene düzenlenecek XJAZZ İstanbul’a gelen dinleyicileri nasıl bir Lopenstraat performansı bekliyor ?

Bizim de şu an pek bir fikrimiz yok, muhtemelen o gün belli olacak. Son zamanlardaki konserlerimizde doğaçlamayı iyice ön plana çıkarmış olduğumuz için çok büyük kısmı o anda da belli olabilir.