12-15 Nisan tarihlerinde  İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek olan, Berlin’in en önemli güncel müzik festivallerinden XJAZZ Festivali kapsamında Lopenstraat ile birlikte 13 Nisan Perşembe akşamı KargART sahnesini paylaşacak olan Mikado grubuna festival öncesi sorularımızı yönelttik.

2011 yılında davulcu Emre Uyar, vokalist Aslıhan Kabukçu, gitarist İsmail Cem Taşkın ve basçı Bora Bekiroğlu’nun bir araya gelmesiyle oluşan Mikado, avangard yaklaşımlarla caz öğelerini bir diyalog içerisinde müziğine yansıtan, aynı zamanda edebiyatın müzikle olan alışverişinden esinlenen bir grup. Oscar Wilde’ın “The Happy Prince and Other Tales” kitabından çokça esinlenerek kaydettikleri 2015 tarihli “If You Pull” albümü ile 21. ve 22. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nde birçok mekanda sahne aldılar ve naif dokulu müziklerinin güzelliğini daha geniş bir kitleyle paylaşma imkanı buldular. Mikado, geçtiğimiz senenin Nisan ayında yayınladığı single’ı “Ceremony” nin ardından gelişmeye, dönüşmeye ve paylaşmaya devam ediyor.

1. Mikado nasıl bir araya geldi ? Oluşum hikayenizi paylaşır mısınız bizimle?

Mikado 2012 yılında Emre Uyar (davul) tarafından bazı edebi eserleri ve hikayeleri müzik aracılığı ile yorumlamak ve ifade etmek istemesi ile kuruldu. İlk olarak bu fikrini uzun zamandır beraber müzik yaptığı İsmail Cem Taşkın (el. gitar) ile paylaştı. Mikado son halini almadan önce bu oluşum sürecine katkısı olan başka müzisyenler ile çalıştı. 2015 yılında Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserimizden itibaren Bora Bekiroğlu (el. kontrbas), ve  2016 başında da Aslıhan Kabukçu’nun ekibe dahil olması ile süreç tamamlandı ve Mikado son halini aldı.

2. Caz, ambient ve avangart öğelerini bir araya getirerek ucu açık ve sürekli form değiştirmeye müsait bir müzik yapıyorsunuz. Şimdilerde yaptığınız çalışmalarınız nasıl tınlıyor? Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Mikado’da herbirimizin farklı müzikal geçmişleri, ortak ve ayrışan zevkleri var. Herkes farklı müzikler dinliyor ve araştırıyor. Bu durum bizim spesifik bir tür ya da forma bağlı kalmamızı önlediği gibi, birbirimizin çerçevelerini kırmamıza da yarıyor. Bir araya geldiğimiz zaman bu müzikal farklılıklarımızı harmanlamaya önem veriyoruz. Son teklimiz ‘Ceremony’ ile ilgili olarak sevdiğimiz müzik insanı Tayfun Polat ‘eklektik’ tanımlamasını yapmıştı. Bu tanım şu an için en hoşumuza giden sınıflandırma diyebiliriz. Üzerinde çalıştığımız yeni teklimizin kayıtları bitmek üzere. Ceremony ile girdiğimiz bir yolda bir sonraki durağa geldiğimizi düşünüyoruz. İçimize sinen bir iş oluyor. XJAZZ konserimizde görücüye çıkarmayı heyecanla bekliyoruz. Bunun dışında Nisan ayında bir stüdyo canlı performans videosu kaydetmeyi planlıyoruz. Niyetimiz hem “If You Pull” daki şarkılarımızın geldiği güncel tınıyı belgelemek, hem de severek çaldığımız birkaç cover’ı sosyal medyada dinleyicilerle paylaşmak.

3. Edebiyat ve müziğin arasındaki bağın Mikado’nun müziğinde nasıl bir yeri var? Bu ilişki sizin için ne anlam ifade ediyor?

Mikado’nun özünde edebi anlatım var. Bunu ilk albümümüz “If You Pull” da rahatlıkla görebiliriz. Oscar Wilde’ın Mutlu Prens kitabında kullandığı metaforlar bizim de yaşadığımız birçok hikayeyi temsil ediyordu ve kendimizce yorumlamaya çalıştık. “Ceremony” de ise japon animelerinden esinlendik. Sadece yazılı edebiyattan değil, görsel sanatlardan da besleniyoruz. Yeni bir rönesans devri yaşanan günümüzde zaten herkesin birden çok sanat dalı hakkında bir fikri veya çalışması mevcut. Dolayısıyla bizim de bu yüksek etkileşimden payımızı aldığımızı söylemek mümkün.

4. XJAZZ’ın İstanbul ve Ankara ayağında gerçekleşen, müzikseverlerle müzisyenlerin bir araya geldiği bu buluşmalarla ilgili düşünceleriniz neler ?

XJAZZ Festivali başından beri takip ettiğimiz bir festival. Bu festivalin İstanbul ayağı kapsamında sahne alacağımız için çok heyecanlıyız. Ana akım dışında yenilikçi ve deneysel müzikler dinlemek, ufku açık müzisyenlerle tanışmak isteyen ve yeni müziğe merak duyan dinleyicilerle bir araya gelmek bizim için de farklı bir deneyim olacak. İstanbul Caz Festivali’nin de ana akıma iyice entegre olduğu günümüzde XJAZZ gibi oluşumların değeri biz ve bizim gibi müziğe farklı yaklaşmayı tercih edenler için giderek arttı. Festival programı iştah kabartıyor. Umarız gelecek yıllarda da kendini geliştirmeye devam eder.